Team History2018-11-21T00:47:16+00:00

2018

St. Joseph FIRST Robotics District Competition – Rank 11 (March 8-10)

  • District Event Finalist
  • Judges Award

West Michigan FIRST Robotics District Competition – Rank 2 (March 22-24)

  • Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

Michigan FRC State Championship-Saginaw – Rank 15 (April 11-14)

FIRST Championship-Detroit – Rank 16 (April 25-28)

  • Championship Subdivision Finalist

Grand Rapids Girls Robotics Competition – Rank 3 (October 13)

West Michigan Robotics Invitational (October 20)

2016

St. Joseph FIRST Robotics District Competition – Rank 2 (March 10-12)

  • District Event Winner
  • Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

East Kentwood FIRST Robotics District Competition – Rank 1 (March 31-April 2)

  • Entrepreneurship Award by KIiener Perkins Caufield and Byers

Michigan FRC State Championship-Grand Rapids – Rank 9 (April 13-16)

FIRST Championship-St. Louis – Rank 9 (April 27-30)

Indiana Robotics Invitational – Rank 5 (July 15-16)

2014

St Joseph FIRST Robotics District Competition – Rank 1 (March 28-29)

  • Imagery Award in Honor of Jack Kamen
  • District Event Winner.

Southfield FIRST Robotics District Competition – Rank 8 (February 28- March 1)

Michigan FRC State Championship-Grand Rapids – Rank 34 (April 10-12)

FIRST Championship-St Louis MO – Rank 75 (April 24-26)

2017

St. Joseph FIRST Robotics District Competition – Rank 1 (March 9-11)

  • District Event Winner
  • Industrial Design Award sponsored by General Motors

West Michigan FIRST Robotics District Competition – Rank 1 (March 23-25)

  • District Event Finalist
  • Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

Midwest Regional Competition – Rank 14 (March 29-April 1)

  • Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

Michigan FRC State Championship-Saginaw – Rank 12 (April 12-15)

FIRST Championship-St. Louis – Rank 37 (April 26-29)

Grand Rapids Girls Robotics Competition – Rank 15 (October 7)

West Michigan Robotics Invitational – Rank 36 (October 28)

2015

St Joseph FIRST Robotics District Competition – Rank 19 (March 19-21)

Kentwood FIRST Robotics District Competition – Rank 1 (March 5-7)

  • District Engineering Inspiration Award
  • District Event Winner

Michigan FRC State Championship-Grand Rapids – Rank 24 (April 8-11)

FIRST Championship-St. Louis – Rank 56 (April 22-25)

2013

St Joseph FIRST Robotics District Competition – Rank 19 (March 15-16)

Grand Blanc FIRST Robotics District Competition – Rank  31 (March 22-23)

 

2012

Waterford FIRST Robotics District Competition – Rank 12 (March 9-10)

Niles FIRST Robotics District Competition – Rank 10 (March 23-24)

Michigan FRC State Championship – Rank 40 (April 12-14)

2011

Waterford FIRST Robotics District Competition – Rank 19 (March 11-12)

  • District Winner

Niles FIRST Robotics District Competition – Rank 11 (March 25-26)

Michigan FIRST Robotics District Competition State Championship – Rank 61 (April 7-9)